Statut
Statut stowarzyszenia o nazwie Polski Klub Miłośników Psów Rasowych
Tekst jednolity.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1.
Polski Klub Miłośników Psów Rasowych” zwany w dalszej części statutu Stowarzyszeniem posiada osobowość prawną i prowadzi działalność gospodarczą, działa w oparciu o przepisy prawa m.in Ustawy „O stowarzyszeniach” z dnia 7 kwietnia 1989r. (D.U Nr 20 poz.104 z 1989r. Z późniejszymi zmianami)
§ 2.
Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
§ 3.
Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska, zaś siedziba władz jest miejscowość Kamienica Polska, gmina Kamienica Polska, powiat częstochowski, województwo śląskie.
§ 4.
Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej członków, może jednak do prowadzenia swoich spraw zatrudniać pracowników (umowa zlecenie, umowa o pracę)
§ 5.
Stowarzyszenie może używać odznak i pieczęci na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
§ 6.
Stowarzyszenie może posiadać własny organ prasowy oraz serwis internetowy.
§ 7.
Stowarzyszenie może powoływać jednostki terenowe – oddziały, obejmujące swoim działaniem jedno lub kilka województw. Powołana terenowa jednostka terenowa posiada osobowość prawną.
Rozdział II
Cele i sposoby działania
§ 8.
Celem działalności Stowarzyszenia jest: 1. Organizacja, koordynacja i ocena ich działalności hodowli psów i kotów rasowych. 2. Propagowanie zasad pracy hodowlanej 3. Propagowanie hodowli psa i kota rasowego w Polsce. 4. Rozwijanie właściwego stosunku ludzi do zwierząt. 5. Rozpowszechnianie wiedzy w zakresie szkolenia„ wychowania i utrzymania psów ze szczególnym uwzględnieniem ras obronnych. 6. Wpieranie podmiotów, których celem statutowym jest rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niewidomych, dzięki wyszkolonym przez stowarzyszenie psów przewodników. 7. Wsparcie dla Stowarzyszeń na rzecz osób z upośledzeniem umysłowym a) finansowe, tj. przekazywanie darowizn na cele bytowe b) dogoterapia, tj. udostępnianie psów wyszkolonych do pracy w dogoterapii
§ 9.
Stowarzyszenie wprowadza w życie swoje cele poprzez: 1. Prowadzenie rejestru psów rasowych, księgi rodowodowej, rejestru przydomków hodowlanych oraz innej dokumentacji hodowlanej. 2. Organizowanie szkoleń, zebrań i wykładów 3. Organizacja pokazów, wystaw, konkursów, zawodów 4. Uczestnictwo w wystawach , pokazach i konkursach. 5. Wydawanie publikacji prasowych oraz prowadzenie serwisu internetowego. 6. Czuwanie nad przestrzeganiem ogólnych zasad etycznych przez członków Stowarzyszenia. 7. Reklama hodowli prowadzonych przez członków zrzeszonych w Stowarzyszeniu. 8. Podejmowanie innych czynności i środków działania związanych z realizacją celów Stowarzyszenia.
§ 10.
Stowarzyszenie ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Stowarzyszenie przeznacza dochód z w/w działalności na realizację celów Statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 11.
Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne.
§ 12.
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na: 1. członków zwyczajnych, 2. Członków wspierających.
§ 13.
Członkiem zwyczajnym zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o stowarzyszeniach mogą być: 1. osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych i nie pozbawione praw publicznych. 2. Osoba mająca obywatelstwo RP lub miejsce za mieszkania na terytorium RP, która ukończyła 16 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych i nie należy do żadnej innej polskiej lub zagranicznej organizacji kynologicznej. Przyjęcie osoby niepełnoletniej wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego.
- Członkiem wspierającym może być osoba fizyczna lub prawna zainteresowana działalnością Stowarzyszenia, która zadeklarowała na jego rzecz pomoc finansową lub rzeczową. Osoba prawna działa w Stowarzyszeniu przez swojego przedstawiciela.
- Członek zwyczajny nabywa czynne i bierne prawa wyborcze po upływie jednego roku przynależności do Stowarzyszenia.
- Członków wspierających przyjmuje w drodze uchwały Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału, na podstawie pisemnej deklaracji.
- Uchwałę o przyjęciu członka zwyczajnego podejmuje Zarząd Główny Stowarzyszenia. Od decyzji negatywnej przysługuje odwołanie do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od daty doręczenia stosownej uchwały .
- Warunkiem przyjęcia członka jest złożenie deklaracji członkowskiej w Oddziale lub Siedzibie Głównej i uiszczenie obowiązujących opłat członkowskich.
- Członkiem wspierającym może zostać osoba fizyczna lub prawna zainteresowana amatorską hodowlą psów rasowych, która zadeklaruje określone świadczenia na rzecz Związku.
- Członków wspierających przyjmuje Zarząd Główny lub Zarząd Oddziału. Członkiem wspierającym, przyjętym przez Zarząd Główny może być cudzoziemiec niemający miejsca zamieszkania w Polsce.
§ 14.
- Członek zwyczajny ma prawo do:
- czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Stowarzyszenia z zastrzeżeniem art. 3 ustawy Prawo o stowarzyszeniach,
- przedkładania opinii i wniosków pod adresem władz Stowarzyszenia
- wysuwania postulatów i wniosków do właściwych władz związku, poddawania krytyce ich działalności oraz zwracania się do nich z pytaniami i skargami.
- uczestnictwa w walnych zebraniach członków Stowarzyszenia,
- Składanie wniosków do Walnego Zebrania Członków odnośnie uchwał Zarządu Stowarzyszenia w przedmiocie skreślenia z listy członków.
- używać znaku logo Stowarzyszenia przy reklamowaniu swojej hodowli oraz nosić odznakę Stowarzyszenia.
- Korzystania po wniesieniu opłaty ze wszystkich urządzeń i świadczeń związku oraz uczestnictwa w imprezach związku na zasadach określonych przez Zarząd Główny.
- Uczestnictwa w posiedzeniach organów Stowarzyszenia, na którym są rozpatrywane sprawy dotyczące jego osoby.
- Uprawnienia określone w pkt: 1,2,3,4 przysługują członkowi po opłaceniu składki członkowskiej.
- Członek zwyczajny zobowiązany jest do:
- przestrzegania statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia,
- rzetelnego prowadzenia hodowli, mając na celu postęp hodowlany
- uczciwego postępowania wobec wszystkich członków Stowarzyszenia oraz innych osób,
- humanitarnego traktowania wszystkich zwierząt i przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt,
- rzetelności względem Stowarzyszenia i dbałości o jego dobre imię,
- sumienności w wykonywaniu powierzonych przez władze Stowarzyszenia zadań
- regularnego opłacania składek i innych świadczeń na rzecz Stowarzyszenia,
- współdziałania z organami i władzami Stowarzyszenia, w tym uczestnictwa w pracach Stowarzyszenia, w realizowaniu założeń statutowych;
§ 15.
- Członek wspierający, z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego, prawa określone w § 14 ust. 1
- Członek wspierający ma prawo brać udział – z głosem doradczym – w statutowych władzach Stowarzyszenia.
- Członek wspierający posiada obowiązki określone w § 14 ust. 2 pkt
§ 16.
- Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje w skutek:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Stowarzyszenia, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu wszelkich zobowiązań odnośnie Stowarzyszenia ,
- śmierci członka, utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego lub likwidacji osoby prawnej,
- skreślenia z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań, przez okres przekraczający 12 miesięcy,
- pozbawienia praw publicznych przez sąd powszechny,
- wykluczenia orzeczeniem Zarządu Głównego Stowarzyszenia na wniosek Zarządu Oddziału;
- W przypadku określonym w ust. 1 pkt 3, 5 orzeka Zarząd Główny Stowarzyszenia podając przyczyny skreślenia lub wykluczenia.
- Osoba wykluczona lub skreślona ma prawo wniesienia odwołania do Walnego Zebrania Członków w terminie 30 dni od daty doręczenia stosownej uchwały
Rozdział IV
Organy Klubu
§ 17.
- Do Naczelnych władz Stowarzyszenia należą:
- Walne Zebranie Członków,
- Zarząd Główny,
- Komisja Rewizyjna,
- Sąd Koleżeński;
- Naczelne władze Stowarzyszenia wybierane są w głosowaniu tajnym.
- Jeżeli liczba członków przekroczy 40 osób, Walne Zebranie Członków zostaje zastąpione przez Zebranie Delegatów.
- Delegaci wybierani są uchwałą Walnego Zebrania Członków Oddziału, w roku, w którym odbywa się Sprawozdawczo –Wyborcze Walne Zebranie Członków.
- Nowo powołane oddziały wybierają delegatów na pierwszym Walnym Zebraniu Członków Oddziału.
- Kadencja trwa do Walnego Zebrania Członków Oddziału, w roku, w którym ma miejsce kolejne Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Członków.
- Liczbę delegatów z poszczególnych oddziałów ustala Zarząd Główny proporcjonalnie do ilości członków, minimum 3 delegatów z oddziału.
§ 18.
- Kadencja Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej trwa 5 lat z wyjątkiem wymienionym w pkt 2, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów obecnych członków Walnego Zebrania Członków.
- Kadencja Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej wybranych po raz pierwszy w po zarejestrowaniu Stowarzyszenia trwać będzie 7 lat. Jest to spowodowane koniecznością organizacji nowo powstałej organizacji.
- Członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia mogą spełniać tę samą funkcję przez nieograniczoną ilość kadencji.
- Uchwały Zarządu Głównego, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 1⁄3 ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum). W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej 1⁄4 ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum). Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
- Organem, do którego ma prawo odwoływać się Zarząd Główny jest Walne Zebranie Członków.
- Decyzje Walnego Zebrania Członków są ostateczne.
- Na pierwszym posiedzeniu Zarządu Głównego, które powinno się odbyć co najmniej 7 dni od dnia wyboru, wybiera on spośród swoich członków w głosowaniu tajnym, chyba, że Zarząd ustali jawność : przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących, sekretarza i skarbnika.
- Zarząd Główny zbiera się na posiedzenia w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na 4 miesiące.
§ 19.
W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, do stanu liczebności minimalnej uzupełnienie składu, organ ten przeprowadza na zasadach kooptacji. Liczba członków dokooptowanych nie może przekroczyć połowy składu pochodzącego z wyboru. Na najbliższym Walnym Zebraniu Delegatów lub w przypadku władz oddziału na Walnym Zebraniu Członków Oddziału wybór nowych członków musi zostać zatwierdzony.
§ 20.
- Jednostkami terenowymi Stowarzyszenia są oddziały. Do powołania oddziału przez Zarząd Główny wymagany jest wniosek co najmniej 15 osób deklarujących przystąpienie do Stowarzyszenia lub będących już jego członkami zwyczajnymi. Tworząc oddział, Zarząd Główny zatwierdza jego siedzibę.
- Władzami Oddziału są:
- Walne Zebranie Członków Oddziału,
- Zarząd Oddziału,
- Komisja Rewizyjna Oddziału,
§ 21.
- Kadencja Zarządu Oddziału i Komisji Rewizyjnej Oddziału trwa 2 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów obecnych członków Walnego Zebrania Członków Oddziału.
- Liczba kadencji, w których członkowie wybrani do władz Stowarzyszenia pełnią te same funkcje nie są ograniczone.
- Uchwały Zarządu Oddziału, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Zarządu.
- Uchwały Komisji Rewizyjnej Oddziału, podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków Komisji. Na podstawie uchwały pełnego składu Komisja Rewizyjna Oddziału może podejmować uchwały w głosowaniu tajnym.
- Organem odwoławczym od decyzji Zarządu Oddziału jest Zarząd Główny.
Walne Zebranie Członków
§ 22.
- Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
- W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
- z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni,
- z głosem doradczym – członkowie wspierający.
§ 23.
- Walne Zebranie Członków może być sprawozdawczo-wyborcze, zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w roku, w terminie do 29 listopada.
- Sprawozdawczo-Wyborcze Walne Zebranie Członków zbiera się co 5 lat w terminie do 29 listopada w miejsce Zwyczajnego Walnego Zebrania Członków.
- Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Obradami Walnego Zebrania kieruje Prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca, dwaj sekretarze, członkowie.
- Prezydium Walnego Zebrania wybierane jest w głosowaniu jawnym, zwykłą większością obecnych członków na okres trwania Zebrania spośród członków Stowarzyszenia.
- O miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Zarząd Główny powiadamia członków co najmniej z miesięcznym wyprzedzeniem przed terminem zebrania.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej 1⁄3 ogólnej liczby członków. W przypadku braku obecności wymaganej 1⁄3 liczby członków, zebranie odbywa się tego samego dnia po upływie jednej godziny i uchwały zapadają wówczas zwykła większością głosów.
- W drugim terminie uchwały zapadają bez względu na liczbę obecnych członków.
§ 24.
Do kompetencji Walnego Zebrania w szczególności należy: 1. uchwalenie statutu i jego zmian, 2. uchwalanie regulaminów i dokonywanie zmian w regulaminach, 3. wybór i odwoływanie członków władz Stowarzyszenia, 4. ustalanie progu wysokości składek członkowskich i innych opłat (lub zasady ustalania tych opłat), oraz zasad finansowania Zarządu Głównego przez Oddziały Terenowe, 5. podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Klubu i przeznaczeniu jego majątku, 6. rozpatrywanie i zatwierdzanie wniosków Zarządu Głównego oraz wniosków zgłoszonych na Walnym Zebraniu Członków, 7. rozpatrywanie i zatwierdzanie wniosków Zarządów Oddziałów oraz wniosków zgłoszonych na Walnym Zebraniu Członków Oddziału, 8. rozpatrywanie wniosków Głównej Komisji Rewizyjnej, 9. podejmowanie na wniosek. Komisji Rewizyjnej uchwały w przedmiocie absolutorium dla Zarządu Głównego;
§ 25.
Do kompetencji Sprawozdawczo-Wyborczego Walnego Zebrania Członków należą zadania wymienione oraz wybór władz Stowarzyszenia.
§ 26.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków jest zwoływane przez Zarząd Główny:
- z własnej inicjatywy,
- na żądanie Komisji Rewizyjnej,
- na pisemny wniosek, co najmniej 1⁄3 ogólnej liczby zarządów oddziałów lub 1⁄3 ogólnej liczby członków zwyczajnych.
- Zarząd Główny jest ma obowiązek zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków w okresie do 4 miesięcy, od dnia otrzymania żądania lub wniosku określonego w ust. 1 pkt 2 i 3
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
Zarząd Główny
§ 27.
- Zarząd Główny jest naczelną władzą Stowarzyszenia. Pełni funkcję kierowniczą nad całokształtem działalności Stowarzyszenia, postępuje zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków, reprezentuje je na zewnątrz i ponosi odpowiedzialność przed Walnym Zebraniem Członków.
- Zarząd Główny składa się z 2 członków.
- W skład Zarządu Głównego wchodzą: przewodniczący i wiceprzewodniczący.
- Zarząd Główny w swoim działaniu opiera się na regulaminie ustalonym przez Walne Zebranie Członków.
- Zebrania Zarządu Głównego odbywają się nie rzadziej niż raz na cztery miesiące.
§ 28.
- W zakresie działania Zarządu Głównego są:
- realizacja uchwał Walnego Zebrania Członków,
- ustalanie budżetu Stowarzyszenia , zarządzanie funduszami, budżetem oraz planowanie działalności oddziałów terenowych w zakresie budżetu,
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia,
- tworzenie uchwał dotyczących nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego,
- zwoływanie Walnego Zebrania Członków,
- podejmowanie uchwał w sprawach przyjmowania i wykluczania członków,
- powoływanie rzecznika
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków,
- sporządzanie projektów regulaminów związanych z działalnością statutową oraz zmian w istniejących regulaminach,
- powoływanie i rozwiązywanie jednostek terenowych – oddziałów, zatwierdzenie ich zasięgu działania oraz siedziby,
- nadzorowanie działalności jednostek terenowych ‚podejmowanie uchwał o tworzeniu lub likwidacji istniejących oddziałów,
- zawieszanie w czynnościach Zarządów Oddziałów, jeżeli ich działalność jest niezgodna z przepisami prawa, postanowieniami statutu lub uchwałami władz Stowarzyszenia,
- zawieszanie uchwał Zarządów Oddziałów, w razie ich sprzeczności z przepisami prawa, postanowieniami statutu oraz uchwałami władz nadrzędnych,
- przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków Zarządów Oddziałów,
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządów Oddziałów,
- rozstrzyganie spraw związanych z naruszeniem statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia.
- rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznych sprawozdań z działalności Stowarzyszenia .
- reprezentowanie interesów Stowarzyszenia na zewnątrz
- W razie zawieszenia Zarządu Oddziału, Zarząd Główny powołuje Zarząd Tymczasowy, który pełni swoje funkcje do czasu wyboru nowego Zarządu Oddziału przez Walne Zebranie Członków Oddziału.
Komisja Rewizyjna
§ 29.
- Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
- W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą od 2 do 4 członków.
§ 30.
1 Zakres działań Komisji Rewizyjnej obejmuje: 1. kontrola nad całokształtem działalności Stowarzyszenia, ze szczególnym uwzględnieniem działalności gospodarki finansowej 2. występowanie do Zarządu Głównego z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli, 3. Komisja Rewizyjna może dokonywać kontroli całokształtu działalności Związku w każdym czasie, jednak działalność Zarządu Głównego kontroluje nie rzadziej niż raz w roku. 4. Występowanie w oparciu o ustalenia kontroli z wnioskami pokontrolnymi do Zarządu Głównego i żądanie wyjaśnień. 5. prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd Główny z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu, 6. zwołanie Walnego Zebrania Członków, w razie nie zwołania go przez Zarząd Główny w terminie ustalonym statutem, 7. składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium naczelnym władzom Stowarzyszenia, 8. składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków , 9. zawieszenie w czynnościach Oddziałowych Komisji Rewizyjnych lub poszczególnych ich członków w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez nich z powierzonych im statutowych zadań; w razie zawieszenia Oddziałowej Komisji Rewizyjnej, jej obowiązki przejmuje Komisja Rewizyjna do czasu wybrania nowej na najbliższym Walnym Zebraniu Członków Oddziału. 2.szczegółowy zakres działania ustala regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
§ 31.
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach .
- Komisja Rewizyjna działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walne Zebranie Członków.
- Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia, wszystkich szczebli złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
§ 32.
W przypadkach określonych w § 27 pkt 2 Walne Zebranie Członków winno być zwołane w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty zgłoszenia żądania, a posiedzenie Zarządu nie później niż w terminie 14 dni od daty zgłoszenia żądania.
Rozdział V
Jednostki terenowe Klubu – oddziały i ich władze
§ 33.
- Dla sprawnej realizacji zadań wynikających ze statutu Zarząd Główny powołuje oddziały, wg zasad określonych w § 7 i § 20 ust. 1 statutu.
- Rozwiązanie oddziału następuje na podstawie uchwały Zarządu Głównego w przypadku:
- zaprzestania faktycznej działalności przez Oddział lub w wyniku spadku stanu liczebnego członków poniżej liczby wymaganej dla jego powołania przez okres dłuższy niż 1 rok,
- przedłożenia przez Zarząd Oddziału wniosku o rozwiązanie Oddziału.
§34
Władzami oddziału są władze określone w §20 ust 2.2 .Postanowienia §19 stosuje się odpowiednio.
Walne Zebranie Członków Oddziału
§ 35.
- Walne Zebranie Członków Oddziału jest najwyższą władzą oddziału.
- Postanawia się, że Walne Zebranie Członków Oddziału może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału zwołuje się raz w roku, w terminie do 29 listopada.
Walne Zebranie Członków Oddziału obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
Obrady Walnego Zebrania Oddziału odbywają się po kierownictwem Prezydium w następującym składzie : przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz.
- Prezydium Walnego Zebrania Oddziału wybierane jest w głosowaniu jawnym, zwykłą większością obecnych członków na okres trwania Zebrania spośród członków Stowarzyszenia.
- Zarząd oddziału ma obowiązek poinformować o miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zebrania Członków Oddziału Zarząd Oddziału powiadamia członków co najmniej na 30 dni przed terminem zebrania.
- Uchwały Walnego Zebrania Członków Oddziału zapadają w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów obecnych członków.
§ 36.
Do obowiązków Walnego Zebrania Członków Oddziału należy:
- zatwierdzanie uchwał dotyczących programów działania oddziału,
- wybór i odwoływanie władz oddziału,
- rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz oddziału
- rozpatrywanie i zatwierdzanie wniosków Zarządu Oddziału oraz wniosków zgłoszonych na Walnym Zebraniu Członków Oddziału,
- przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków Oddziałowej Komisji Rewizyjnej,
- podejmowanie na wniosek. Oddziałowej Komisji Rewizyjnej uchwały w przedmiocie absolutorium dla Zarządu Oddziału;
§ 37.
W Walnym Zebraniu Członków Oddziału uczestniczą: 1. z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni oddziału, 2. z głosem doradczym – przedstawiciele członków wspierających z terenu działania oddziału oraz członkowie władz naczelnych Stowarzyszenia.
§ 38.
- Walne Zebranie Członków Oddziału zostaje zwoływane przez Zarząd Oddziału, który powiadamia członków o jego miejscu, proponowanym porządku obrad i terminie co najmniej na 30 dni przed wyznaczonym terminem.
- Postanowienia § 24 ust. 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§ 39.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału zwołuje Zarząd Oddziału:
- na żądanie Zarządu Głównego,
- na wniosek Komisji Rewizyjnej lub Komisji Rewizyjnej Oddziału,
- na pisemny wniosek co najmniej 1⁄3 uprawnionych do głosowania członków zwyczajnych oddziału.
- Zarząd Oddziału jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku lub żądania, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
- W przypadku, gdy Zarząd Oddziału Walnego Zebrania Członków Oddziału nie zostanie zwołane zebranie w terminie lub trybie określonym w statucie, uprawnioną władzą do jego zwołania jest Komisja Rewizyjna Oddziału.
- Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Oddziału rozpatruje wyłącznie sprawy, dla których zostało zwołane.
- Postanowienia § 24 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
Zarząd Oddziału
§ 40.
Zarząd Oddziału sprawuje kierownictwo nad działalnością Stowarzyszenia na terenie swego działania.
§ 41.
- Zarząd Oddziału składa się z 5 do 10 członków.
- Posiedzenia Zarządu Oddziału odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż 1 raz na3 miesiące.
- Posiedzenia Zarządu Oddziału zwołuje prezes Zarządu Oddziału z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej połowy członków Zarządu Oddziału, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku.
§ 42.
- Do zakresu działania Zarządu Oddziału wchodzą:
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania Członków, Zarządu Głównego oraz Walnego Zebrania Członków Oddziału,
- podejmowanie uchwał dotyczących budżetu Oddziału i zatwierdzanie rocznego sprawozdania finansowego,
- rozporządzanie majątkiem Klubu w ramach posiadanych pełnomocnictw,
- organizacja działalności gospodarczej oddziału oraz nadzór i kontrola nad tą działalnością,
- przyjmowanie członków zwyczajnych i wspierających,
- wnioskowanie do Zarządu Głównego o przyznanie nagród członkom za działalność na rzecz Stowarzyszenia,
- przedkładanie wniosków do Zarządu Głównego o ukaranie członka z powodu naruszenia przez niego zasad określonych w § 14 ust.2 i § 16 ust.1 pkt 3 statutu,
- uchwalanie wniosków o rozwiązanie Oddziału,
- zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych Walnych Zebrań Członków Oddziału,
- sporządzanie i składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków Oddziału,
- prowadzenie rejestru członków oddziału.
- Podczas pierwszego posiedzenia Zarząd Oddziału dokonuje wyboru Prezydium ze swego grona. W skład Prezydium wchodzą: Przewodniczący , dwóch wiceprzewodniczących, sekretarz, skarbnik.
§ 43.
Szczegółowy tryb i zasady działania Zarządów Oddziałów określa regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.
Komisja Rewizyjna Oddziału
§ 44.
Komisja Rewizyjna Oddziału ma za zadanie sprawowanie kontroli działalności Zarządu Oddziału.
§ 45.
Komisja Rewizyjna Oddziału składa się z 2 do 5członków.
§ 46.
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej Oddziału należą:
- kontrola działalności Oddziału
- współpraca z Komisją Rewizyjną,
- składanie Zarządowi Oddziału uwag, wniosków i zaleceń pokontrolnych dotyczących działalności statutowej i finansowej Oddziału,
- zgłaszanie Zarządowi Głównemu umotywowanych wniosków o uchylenie uchwał Zarządu Oddziału sprzecznych z postanowieniami prawa, statutu lub uchwałami władz nadrzędnych,
- przedstawianie Walnemu Zebraniu Członków Oddziału sprawozdań ze swojej działalności,
- zwołanie Walnego Zebrania Członków Oddziału w przypadku, gdy zebranie nie zostanie zwołane przez Zarząd Oddziału w terminie ustalonym statutem,
- prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków Oddziału w razie stwierdzenia niewywiązywania się przez Zarząd Oddziału z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu Oddziału
- składanie na Walnym Zebraniu Członków Oddziału wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium naczelnym władzom Oddziału
§ 47.
Komisja Rewizyjna Oddziału jest zobowiązana przeprowadzić kontrolę działalności Zarządu Oddziału co najmniej 1 raz do roku.
§ 48.
Członkowie Komisji Rewizyjnej Oddziału nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
§ 49.
Szczegółowe zasady działania Komisji Rewizyjnych Oddziałów określa regulamin uchwalony przez Walne Zebranie Członków.
Rozdział VI
Nagrody i kary.
§ 50.
Za działalność na rzecz Stowarzyszenia mogą zostać przyznane przez Walne Zebranie Członków:
- Honorowe odznaki Stowarzyszenia
- Dyplomy
- Drobne upominki
§ 51.
- Zarząd Główny może nałożyć na członka następujące kary:
- nagana lub upomnienie,
- zakaz używania logo Stowarzyszenia, przez okres do 2 lat,
- grzywnę,
- wykluczenie z Klubu,
- kary wymienione w ust. 1, 2, 3 mogą być nałożone łącznie.
Rozdział VII
Majątek i fundusze
§ 52.
Majątek Stowarzyszenia, stanowią nieruchomości, ruchomości i fundusze.
§ 53.
- Źródła powstania majątku Stowarzyszenia, stanowią:
- składki członkowskie,
- darowizny, zapisy i spadki,
- wpływy z działalności statutowej Stowarzyszenia, (dochodów z własnej działalności, dochody z majątku Stowarzyszenia,)
- pozyskane dotacje
- wpływy z działalności gospodarczej, o ile taka jest prowadzona,
- inne wpływy uzyskiwane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca IV kwartału każdego roku. Nowo przyjęci członkowie wpłacają składki, wg zasad określonych przez Zarząd Główny. Wysokość składek ustala Walne Zebranie Członków.
- Ustalony przez Walne Zebranie Członków procent kwoty pochodzącej ze składek członkowskich i innych dochodów Zarząd Oddziału odprowadza w terminie do 30 czerwca na konto Zarządu Głównego.
- Zarząd Główny może wspierać finansowo oddziały.
- Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§54.
- Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach ‚określonych w odrębnych przepisach. Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
- Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: a) PKD 94.99.Z Działalność pozostałych organizacji członkowskich ‚gdzie indziej niesklasyfikowana. b) PKD 01.49.Z Chów i hodowla pozostałych zwierząt.
§ 55.
- Dla ważności oświadczenia woli, jak również wszelkich pism w przedmiocie praw i obowiązków majątkowych Stowarzyszenia wymagany jest podpis jednego członka zarządu.
Rozdział VIII
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia
§ 56.
- Uchwalenie statutu lub jego zmiana oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia przez Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości 2⁄3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
- W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).